عرضه اولیه سکه (ICO) چیست؟

هنگامی که یک شرکت یا پروژه برای جذب سرمایه، دست به فروش توکن ارز دیجیتال خود می‌زند، به این اقدام عرضه اولیه سکه (Initial Coin Offering) می‌گویند. در راستای این امر، هدف سرمایه‌گذاران برای خرید توکن آن پروژه، بهره‌مند شدن از مزایای آتی آن توکن، به عنوان مثال افزایش ارزش توکن یا سود یا … می‌باشد.

اگر بخواهیم به زبان ساده این موضوع را شرح دهیم: شرکت‌ها و پروژه‌های فعال در حوزه بلاک چین در ازای دریافت ارزهای متداول مانند بیت کوین و اتریوم، ارز جدید خودشان را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهند.

در واقع عرضه اولیه سکه (ICO)، عرضه اولیه یک ارز جدید است که سازندگان این ارز جدید در ازای دریافت رمزارزهایی مانند بیت کوین و اتریوم، توکن‌های جدید خود را می‌دهند که بعدها این توکن‌ها در بعضی از صرافی ها پذیرفته می‌شود و میتوان آن ها را خرید و فروش کرد و یا برخی از این توکن‌ها دارای ویژگی سهام هستند و به آن‌ها سود تعلق می‌گیرد.

این اقدام جهت پیشبردن یک پروژه انجام می‌شود و این پروژه می‌تواند یک شبکه جدید، یک سیستم جدید، یک تکنولوژی جدید در بلاک چین، یک اپلیکیشن جدید و … باشد که دارای قابلیت‌های خاص هستند.

از سال ۲۰۱۳ عرضه اولیه سکه (ICO) به عنوان راهی برای جذب سرمایه ارزهای جدید مطرح شده است و در حال حاضر رمزارزهای زیادی برای جذب سرمایه از شبکه اتریوم استفاده می‌کنند.

اتریوم، یکی از برجسته‌ترین ICOها

یکی از برجسته‌ترین ICOها، اتریوم‌ بوده است. بنیاد اتریوم در اواسط سال ۲۰۱۴ هر اتر (ETH) را در ازای ۰/۰۰۰۵ بیت‌کوین به فروش رساند و با این امر سرمایه‌ای نزدیک ۲۰ میلیون دلار را جذب نمود و این سرمایه را برای توسعه ارز اتریوم و شبکه آن استفاده کرد.

اتریوم‌، قابلیت قراردادهای هوشمند (smart contracts) را معرفی کرد و باعث ظهور نسل جدید ICO ها شد و شرکت‌های زیادی به واسطه این امر اقدام به جذب سرمایه کرده‌اند.

سخن آخر

عرضه اولیه سکه (ICO) یک روش جالب برای جذب سرمایه توسط شرکت‌ها است و همچنین یک سرمایه گذاری سودآور برای سرمایه‌گذاران می‌باشد. اما خطرات و ریسک‌های زیادی نیز در حوزه ICOها وجود دارد که باید با مطالعه، شناخت دقیق و تحقیق فراوان وارد یک ICO شوید. ICO های شکست خورده بسیار زیاد هستند و نباید موضوع کسب سود شما را وسوسه کند و اقدامی انجام دهید که سرمایه‌تان از بین برود.

اگه این مطلب برای شما نیز مفید بوده نظرتان را در زیر این مطلب بنویسید و زرین ارز را در اینستاگرام دنبل ک نید

8
امتیاز :
بدون رای!

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاه خود را ارسال نمایید