پرونده ی سایبری دادگاه انگلستان درباره ی بیت کوین.

آیا برای حملات سایبری و هک حساب های بیت کوین خود توسط بد افزارها می توان به دادگاه شکایت کرد؟

مقاله ای در مورد حمله ی سایبری به یک شرکت کانادایی رو مورد بررسی قرار می دهیم.

پس از حمله ی سایبری به شرکتی کانادایی، دادگاه انگلستان دستور موقت برای ارز بیت کوین صادر کرد، ارز بیت کوین بخشی از ارزهای دیجیتال، رمز ارز و کریپتوکارنسی است. برای درک بهتر جمله باید معنی دستور موقت را بدانیم. دستور موقت یعنی دادگاه سریعا باید به آن مورد رسیدگی کند و می تواند اموالِ دخیل در این حکم را توقیف کند تا شرایط مشخص شود.

شرکت که از این حمله ی سایبری به حساب هایش ضرر دیده بود در خواست دیه به قیمت 1.2 میلیون دلار کرد. در اُکتُبرِ2019 معلوم شد که مهاجمانی که به سایتِ این شرکت کانادایی حمله کرده بودند، یک بدافزار بیت پیمِر را در سیستم و رایانه های این شرکت قرار داده و مانع دسترسی افراد شرکت به اطلاعات و داده های خودشون شده بودند.

از آن جا که این شرکت در برابر تهدیدات و حملات سایبری توسط یک شرکت بیمه انگلیسی مورد حمایت قرار داشت، شرکت بیمه ی انگلیسی برای مبلغ دیه ی 950000 دلار با آمریکا مذاکره کرد، مبلغی معادل 109.25 بیت کوین را برای حساب های از دست رفته خواستار شد. این شرکت مبلغ 109.25 بی تی سی برای حساب هایش درخواست کرد.

با مطالعه هایی که صورت گرفت مشخص شد که رمز گشایی دوباره ی سیستم ها 5 روز و پاک سازی سیستم ها از آسیبی که بهش وارد شده بود 10 روز طول می کشد.

با ردیابی محققان، شرکت بیمه، حساب و اکانتی که ارزهای دیجیتالِ بی تی سی و رمز ارزها با آن منتقل شده بود را پیدا کردند و از دادگاه درخواست حکم انحصاری ای برای شناسایی مسئولین حادثه و برگرداندن ارزها کردند.

دادگاه صالح در رسیدگی به این پرونده تصمیم گرفت برای مشخص کردن مالکیت ارزها دستور انحصاری را صادر کند.

باید بدانید بی تی سی مانند سایر ارزهای دیجیتال قابل شناسایی است و این شناسایی تا مشخص کردن مسئول برداشت غیر مشروع ارز ممکن است.

بعد از این پرونده ی کیفری، دادگاه برای ایمن ساختن رمز ارزها و امنیت بیشتر اجازه ی صادر کردن دستور موقت قبل از تصمیم پایانی را صادر کرد.

درنتیجه ی این تصمیم از ماهیت حقوقی رمز ارزها و دارایی های دیجیتال رفع بلاتکلیفی شد، یعنی در صورت شکایت، رسیدگی و دستور موقت در مورد همه ی ارزهای دیجیتال ممکن شد.

حتی اگر تحول فناوری صورت بگیرد و رمز ارزهای جدیدی هم اختراع شود،از نظر حقوق مالکیت این ارزهای جدید مورد حمایت قانون قرار می گیرند.

 

Like
امتیاز :
بدون رای!

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاه خود را ارسال نمایید